Химични пилинги
Есен е……
В нашата поредица от рубриката „Есен е…Нашите специалисти съветват“, д-р Мариела Димитрова ви запознава с химичните пилинги – защо сега, какво са те, показания, видове, ефекти и защо се правят след консултация с дерматолог:
Есента е времето, в което да се погрижите за здравословния вид на вашата кожа, която е първа линия в защита на вашето тяло от вредното влияние на околнaта среда. Есен- зима е чудесен период да подобрите структурата й, да премахнете ненужните пигментации по нея, нежеланите белези от акне, повърхностни бръчки и други дерматологични проблеми, които ще й придадат здравословен вид. Тези кожни проблеми могат да имат своето решение чрез приложението на добре подбран химичен пилинг.
Какво предствавлява ’’химичен пилинг ‘’?
Това е дерматологична манипулация, при която се постига контролирано излющване на горния епидермален слой на кожата, чрез прилагане на различни по сила на действие органични киселини. Това е рутинна процедура, която се използва за заличаване на белези по кожата (най-често след прекарано акне), неравномерни пигментации “ дисхромии ”, бръчки и други дерматологични проблеми. Това е специфична технология, при която върху третираните области се прилага киселина в различна концентрация за кратък период от време – няколко минути, след което киселината се неутрализира. Процентът на киселината и времето на действието й преди неутрализацията определят дълбочината на пилинга.
В зависимост от това пилингите биват повърхностни, среднодълбоки и дълбоки. Най-популярни в дерматологичната практика са химични пилинги с алфахидрокси киселини (АХК), бетахидрокси киселини (БХК) и трихлороцетна киселина (ТХК).
Алфахидрокси киселините (AHK) – се наричат още фруктови киселини, защото се извличат от плодове. Това са гликолова, манделова, млечна, винена киселина, лимонена, цитрусова и др. киселини. Тяхното приложение като пилинг-агенти е известно още от древността. Използват се в по-ниски концентрации и като активни субстанции в различни козметични и дерматологични продукти. Най-известна от алфахидроксикиселините е гликоловата, обикновено в концентрации от 35% до 70%. Гликоловата киселина в по-високите концентрации стимулира синтезата на колаген и еластин в кожата. Гликоловите пилинги не са токсични за клетките и се прилагат за повърхностно излющване, с кратък възстановителен период.
Показания за приложение на АХК :
– възрастови промени – загрубяла, нееластична кожа, неравномерни пигментации ( мелазма, възрастови петна )
– намалявне на себума при по-мазна кожа – при подготовка на кожата за третиране с ТХК
– хиперкератози (ограничени задебелявания на кожата).
Бетахидрокси киселини ( БХК) – най-често използваната за пилинг БХК е салициловата киселина. Използва се при лечение на леки към умерено тежки форми на акне. Салициловата киселина има антисептични и бактерицидни свойства. Особено полезна за намаляване на себума, премахва отворени и затворени комедони и хиперпигментация.
Трихлороцетната киселина (ТХК) – е “ златен стандарт ” за премахване на фините бръчки и в различни концентрации (10% – 50%) е най-използваният химичен агент за средно дълбок пилинг в дерматологичната практика. Поради силно агресивния си характер се използва само под лекарски контрол!
Показания за приложение на TХК :
– „ химично подмладяване ” на лицето
– третиране на фини бръчки – белези от акне
– нарушения в пигментацията
– плоски брадавици, соларно лентиго и др.
Как протича процедура с химичен пилинг и как да се грижим за кожата след неговото приложение ?
След преглед с дерматолог се определя дълбочината на пилинга, отчитайки естеството на дерматологичния проблем и желания терапевтичен ефект. При по-повърхностни белези, пигментации и други дефекти на кожата се избира по-слабо концентриран разтвор на киселина и тя се неутрализира по-бързо. Съответно по-дълбоките белези и бръчки изискват по-концентрирани киселини и по-дълга експозиция на кожата спрямо киселината. Химическият разтвор се нанася върху цялото лице или върху определени зони, които ще бъдат третирани. По време на процедурата пациентите обикновено чувстват парене и “ опъване ” на кожата, която се зачервява в различна степен в зависимост от дълбочината на пилинга, с образуване на фростинг ефект. През първата седмица след пилинга кожата може да бъде зачервена и да има леко “ подпухнал вид ”. В следващите 5-7 дни третираните области се отлющват, като под мястото на отлющване се появява свежа, блестяща, еластична и по-гладка кожа.
Какво трябва да спазвате след пилинга?
– в деня на пилинга и няколко дни след него не използвайте ексфолииращи гелове, козметични продукти, които съдържат алфахидроксикиселини, ретиноиди и салицилова киселина
– не бръснете и не епилирайте зоните, които ще бъдат третирани за около месец – вашият дерматолог ще ви изпише възстановяващ кожата крем, който трябва да използвате 7-10 дни след химичния пилинг
– прилагайте фотопротективен крем с висок фактор на защита още от първия ден след химичния пилинг SPF30+;SPF 50+
Д-р Мариела Димитрова
(Клиничен дерматолог)